FIGYELEM!
Szeretsz programozni? Szereted a kihívásokat? Szeretnél pénzt is keresni?
Az új CodeX ForeX minderre ITT lehetoséget ad!
Codex programozási portál
 
Frissítve: 2005 augusztus 4.
Főoldal
Archív számok
Letöltés
Aktuális
Megrendelés
Magunkról
Felhívások
Pályázat
Impresszum
Médiaajánlat
12. szám - bevezető és tartalom
Tartalom
Hirdetés
Hírek

- A Letöltés oldalon elérhető a CodeX összes száma (egy-egy zip csomagban)

- Hirdessen a CodeX weboldalán!

- Cikkírók jelent-kezését várjuk.

Hirdetés
Támogatóink:

Oktatási Minisztérium

 

Márton Áron Szakkoll.

 

 

 

Kedves Olvasónk!

Az első nyomtatott lapunk megjelenése sokakban kérdéssorokat vetett fel, hogy ”Miért egy újabb nyomtatott számítástechnikai újság? - főleg hogy az Internet óriási léptekben terjed. És miért egy programozási szaklap? amikor egy oly rohamosan fejlődő szakágról van szó. És mégis mivel nyújthat többet egy nyomtatott lap, mint az elektronikus anyag.” A szerkesztőséggel, nem egy ”újabb” számítástechnikai lapot szeretnénk vinni, és nem is a szó szerinti egy „merev” programozási szaklapot, ahol a forráskód ismertetés legyen a célunk.

Sokan úgy gondolják, hogy minden megtalálható az Interneten, ami egy nyomtatott újságban is szerepel, és mindent megtalálnak, amire csak szükségük van. Ez sok esetben előfordulhat. Azonban mi ezen meggyőződésen változtatni szeretnénk. Célunk, hogy újszerű gondolatokat közöljük; hogy szinte nyelvfüggetlenül is frappáns megoldásokat, és elgondolkodtató, tanulságos gondolatokat közöljünk. Nem a kész forrásprogramok elkészítésén, és bemutatásán dolgozunk, hanem kulcsgondolatokat gyártunk. Olyan cikkekre törekszünk, melyek felébresztik az emberben a cselekvés vágyát. Azt, hogy élvezzék a továbbgondolás minden egyes percét, Azt, hogy akár több év múlva is használni tudja a megszerzett ismereteket. Nem egy ”szélkergette” információzáport szeretnénk az Olvasókra zúdítani, hanem mély, szakmai gondolatokat, mely a maga nemében megállja a helyét, akár három éve született meg, akár két év múlva szeretnék felhasználni.

Törekszünk továbbá, hogy a cikkek minél olvasmányosabbak, és érthetőek legyenek, hogy a munkahely után fotelben kellemes időtöltést nyújtson, vagy a lefekvés előtt tanulságos, vagy épp szórakoztató olvasnivalót nyújtson.

Az oldalszámot az előző nyomtatott számhoz képest a duplájára növeltük. Reméljük, hogy a cikkek ezúttal is elnyerik olvasóink tetszését. Folytatódnak a már jól ismert cikksorozataink az ”LPT portok vezérlése”, az ”Egy Rendszergazda hétköznapjai” és az ”OpenGL.hu” is. És sok új cikksorozatot is indítunk, melyek közül ki szeretném emelni az ”Eseménykezelés Flash MX-ben” sorozatunkat.

Kellemes olvasást kívánva, tisztelettel

Hevesi Zsolt

Alapító–főszerkesztő

 

A Letöltés oldalon elérhető az összes cikk, egy pdf állományban!

Beszélő szoftverek

„Itt az Ön szoftvere beszél….” - I. rész – Kis Norbert új cikksorozata

(Beszélő programok fejlesztése egyszerűen)

Beszédét általában kellemesnek ítéljük meg, néha azonban kicsit gépiessé válik, esetleg kattan, vagy „ugrik” egyet… Miért van ez? Aki végigolvassa a sorozatunkat, meg fogja érteni. Sőt, arra is kap útmutatást, hogy a fenti hibákat miként kerülheti el.

Delphi

Komponens fejlesztése Delphiben – Pammer Pál

A Delphi alatt végzett fejlesztések azért olyan hatékonyak, mert programjainkat komponensekből építhetjük fel, amik igen sok feladatot külön programozás nélkül megoldanak. A Delphiben azonban nem csak a hozzáadott komponenseket használhatjuk, hanem igen sok le is tölthető az Internetről, sőt mi magunk is készíthetünk ilyeneket, amiket utána ugyan úgy használhatunk, mint a beépítetteket.

Tippek trükkök (Delphi) - Csubák Péter
A programozók általában szeretik maguk megoldani a problémákat, de vannak bizonyos dolgok, amiket nem jó mindig kidolgozni, ezeket általában már mások megoldották, ezek közül fogom először bemutatni a hardware-rel kapcsolatos ilyen trükköket.

C++

Rekurzivitás Elegancia veszélyekkel – Nyisztor Károly
Az előző részben ismertettük a rekurzivitás fogalmát, valamint a függvény hívásakor zajló háttértevékenységeket. Itt az ideje, hogy megvizsgáljuk a rekurzivitás gyakorlati hasznát, továbbá a benne rejlő veszélyeket, illetve a hibák elkerülésének egy lehetséges megvalósítását.

 

C#

C# - I. rész - Pados Károly
A cikksorozat középpontjában a C#, ill. a .Net Framework fog állni.

 

ColdFusion

ColdFusion MX 6.1 II. rész - Kiss-Tóth Marcell

A cikk első részében megtárgyaltuk a Cold Fusion szintaktikáját, és azt is láttuk, hogy mennyire egyszerű, könnyen tanulható maga a nyelv, gondoljunk csak vissza az SQL lekérdezésekre. Szerzőnk, ígéretéhez híven, ez alkalommal megpróbálja bemutatni a CF-ben használt fontosabb függvényeket. Arra is ki fogunk térni, hogy hogyan hozzunk létre saját függvényeket, és hogy miként használjuk fel ezeket az alkalmazásainkban.

 

Rendszergazda

CD-ről működő operációs rendszer - Kis Norbert

 

Játékfejlesztés

Játékfejlesztés percek alatt II. rész - Keleti István

 

Java

Avagy 3D grafika bárhol - Deák Ferenc

 

LPT port

LPT portok programozása - Léptetőmotorok - Kis Norbert

 

eDeveloper

SOA másként - Nádasy Gábor

A technológia a kitüntetett szerepben megjelenő résztvevők (kliens/szerver) helyett a szolgáltatás alapú megközelítés felé mozdult el, melyben bárki lehet szolgáltató, és bárki lehet felhasználó. A lényeg a szabványos felületek kialakítása és elterjedése, ami a ’nagyok’ által erőltetett saját technológia elfogadtatására irányult (Java, .NET), ma egy független szabvány kialakulásával (web services) látszik megoldódni.

 

Mobiltelefon

Használjuk a telefonunkat számológép helyett - Dózsa Martin

Dokumentumok az S60-on - Seres Gábor

 

Szoftvervédelem

Szoftvervédelem A kreatív programozó I. Rész - Suszter Attila

Hol van az a határ, melyrol már állítható, hogy egy szoftver védett? Tényezok, amik fölöttébb relatívvá teszik ezt a kérdést: az ido és a viszonyítási alap. Az ido teltével és a kutatások felhasználásával
fejlodnek a védelmi mechanizmusok. Mivel egy lefordított programkódban, érdemben turkálni, már nem alapszintu tudást igénylo feladat, ezért egy nem védett szoftver is „védett”. Lássuk be, hogy
kizárólag erre támaszkodni boven nem elegendo.

 

OpenGL

Mindent az olvasóért! - Merczel László

 

Java

J2SE 1.5 - Tiger - Viczián István

A Java fejlesztők három fő platformot választhatnak, ha alkalmazás írásába szeretnének fogni. A J2SE egy komplett alap környezet kliens-szerver és asztali alkalmazások készítéséhez; a J2EE nagyvállalati környezetben használható technológiákat tartalmaz; míg a J2ME alkalmazási területe a mobil fejlesztés.

JNDI (Java Naming and Directory Interface) - Finta Anna-Mária

 

Flash

A Flash MX eseménykezelő modell I. Rész - Molnár Ákos

 

Multimédia

A kibicnek semmi sem drága - Szűcs Zoltán

Sokaknak ismerős lehet az a csalódottsággal teli, nyomasztó érzés, ami akkor tölti el az embert, amikor ez a találó mondás kívánkozik a nyelvére. Az igazságérzet és bizonyítási vágy fűtötte indulatot, mégis gyakran lehűti a kiábrándultság és a kiszolgáltatottság. A mondat talán már el sem hangzik. Minden alkotó ember tudja: érvnek ez bizony elég kevés! A szerződés kötelez, a megrendelő diktál – hiszen ő fizet – a vásárlónak pedig mindig igaza van!

 

PC és PLC

Folyamat monitorizálás mikrovezérlo és számítógép segítségével I. Rész. - Soós Csaba

A cikksorozat egy folyamatvezérlésről szól: folyamat monitorizálás és a szükséges vezérlés. Egy alkalmazás, mely egy PLC-t és egy PC-t köt össze. A PLC számolja egy sorozat termékeit, míg a PC a soros porton keresztül a kommunikációs protokollt valósítja meg.

 

Python

Programozzunk Python nyelven III. Rész - Magyar Attila

Ebben a részben néhány egyszerűbb Python scriptet mutat be szerzőnk, majd egy-két gyakran használt algoritmus megvalósítását tárgyalja.

 

Internetszerver

Hogyan készítsünk szabad szoftverekkel Internetszervert? – Szűcs Tamás
Sok cég és intézet azért nem valósítja meg belső számítógépes hálózatának az Internetre való biztonságos kapcsolódását, mert drágának és komplikáltnak tartják, vagy nagy összegeket költenek arra, hogy ennek megoldását egy külső cégre bízzák.

 

mIRC - Vírusvédelem

Vigyázat Botok! - Balla Imre

Napjainkban tömegesen bukkannak fel a vírusok a neten, ha egy nap nem fedeznek fel újat, akkor mindenki
meglepodik. Az IRC-en van egy olyan kifejezés, amibe lépten-nyomon belebotlunk. Ez a szó a következő: bot. Ez a szó a robot rövidítéséből származik. Egyszerűen egy automatizált IRC klienst jelent, ami bizonyos eseményekre reagál.

 
© 2004-2005. CodeX InterSoft Bt.
Impresszum | Magunkról | Médiaajánlat | Partnereink | Jogi nyilatkozat