FIGYELEM!
Szeretsz programozni? Szereted a kihívásokat? Szeretnél pénzt is keresni?
Az új CodeX ForeX minderre ITT lehetoséget ad!
Codex programozási portál
 
Frissítve: 2005 augusztus1.
Főoldal
Archív számok
Letöltés
Aktuális
Megrendelés
Magunkról
Felhívások
Pályázat
Impresszum
Médiaajánlat
6. szám - bevezető és tartalom
Tartalom
Hirdetés
Hírek

- A Letöltés oldalon elérhető a CodeX összes száma (egy-egy zip csomagban)

- Hirdessen a CodeX weboldalán!

- Cikkírók jelent-kezését várjuk.

Hirdetés
Felhívások

- Cikkírók jelent-kezését várjuk

- Moderátorok jelent-kezését várjuk

- Információgyûjtés

- További támogatók jelentkezését várjuk

Támogatóink:

Oktatási Minisztérium

 

Márton Áron Szakkoll.

 

 

 

Rókabőr

El lehet gondolkodni, miből áll manapság egy program megírása. Kezdő delikvensek a következőképpen állnának neki a dolognak: Van egy programozó, leül, megírja a programot és mindenki boldog. Kezdő delikvensek viszont nem gondolnak arra, hogy olyan dolgok is bekerülnek a képbe, mint például a programozó reggelije, vacsorája, az ebédről nem is beszélve. Mert hiába van egy programozónk, ahhoz hogy programot írjon ”üzemanyagra” is szüksége van. Tehát a legfontosabb talán az igény a programra, mert ha valakinek kell a program, akkor bizonyos módon pénzt is hajlandó áldozni e célra.

Vegyük az A szervezetet, akinek kell bizonyos program. Kezdő delikvensek a következő módon gondolják el a dolgot: A szervezet kapcsolatba lép a programozóval és megtárgyalják, hogy mennyit, mikorra, mit, hogy, stb. Kezdő delikvens megint csak tévedést halmoz tévedésre. Ugyanis valójában az A szervezet versenyt szervez a program megírására. Hadd ne használjam most a divatszót, mert a hátam borsódzik, ha csak meghallom.

Egy ilyen versenyre a programozónak természetesen semmi esélye bejutni, ugyanis magas nevezés díjak megléte akadályozza. Magas nevezési díjakat viszont csak Nagy Alaptőkéjű Cégek (NAC) képesek fizetni. Természetesen NAC cég nagy pénzért vállalja a program megírását, hisz presztízskérdés, meg hasonló forognak kockán. Hát akkor itt is van a megoldás, gondolja a kezdő delikvens: programozó dolgozik NAC-nak, amely szerződést köt A szervezettel. Kezdő delikvens megint téved. Ugyanis NAC nem foglalkozik direkt módon programozással. NAC-nak viszont vannak KR (Középvállalkozói Réteg) alvállalkozói. Ezek általában cégek, melyeknek van pár alkalmazottjuk, akik valójában programozással foglalkoznak. És ezek a KR cégek hajlandók az egész összeg kis részéért elvállalni a programírást, hisz valamiből élni kell.

Kezdő delikvens most már győztesen csapkodja a térdét: Ez az! Ők fogják a programot írni. Kezdő delikvenst ki fogom ábrándítani megint. Ugyanis a KR cég vezetője ismer valakit… Akinek egész véletlenül van egy cégecskéje két emberrel, amely (mit ad az Isten) programozással foglalkozik, és mindennek a tetejébe hajlandó bagóért megcsinálni az egész programot. Így kell, kérem szépen megnyúzni a rókát, lehetőleg többször is.

Nem lenne sokkal egyszerűbb, ha a kliens a programozóval tárgyalna?

Deák Ferenc

 

Delphi

Geiger Tamás – Delphi és WinAPI kapcsolat - 6. rész

Ismét elérkeztünk egy nagyobb fejezet végéhez, így most nekilátunk a Delphi komponens megírásához. Elöljáróban annyit, hogy az automatikusan elrejtődő eszköztárakkal most nem foglalkozunk, kicsit ha előrelapoz az Olvasó, láthatja, hogy így is lesz min elszörnyülködni :)

Hangya László Tamás – UDP Delphivel  - 3. rész

Elérkeztünk rövidke sorozatunk utolsó epizódjához: Teljes értékűvé tesszük kedves kis üzenetküldő programunkat.

Csubák Péter – Webböngésző készítése – 4. rész

Szerzőnk - terve szerint - a kedvencek kezelésével együtt szerette volna ismertetni a saját komponensét is, de később gondolt egyet és mégis inkább kettészedte a témákat. Így most csak a kedvencek kezelésével foglalkozik.

Markó Imre – Delphi - 4. rész: Adatok nyomtatása

A beépített QuickReport elnevezésű alkalmazás lehetővé teszi, hogy előre elkészített komponens segítségével kinyomtathassuk adatainkat.

Pammer Pál - bmp view

Egy rajzolóprogram elkészítése kerül bemutatásra. Az egyes megvalósításokat/ötleteket feltárván, látni fogjuk, hogy nem is szükségesek a csodák egy hasonló, saját program elkészítéséhez.

Gebei János - Delphi Socket Komponensei

E cikkünk bevezeti az olvasót a Delphiben megismert Client (kliens) és Server (szerver) Socket komponensek világába.

Gebei János - Hogyan csináljunk BNC-t Delphiben?

Hogyan készítsünk BNC-t az IRC alá?

C, C++

Merczel László – OpenGL.HU - 5. rész

Sokak gondolták bizonyára azt a legutóbbi cikk után, hogy ki tudja mikor kerülnek majd sorra azok a bizonyos „látványos” dolgok, mint például a színek, textúrák. Azonban nem maradnak el a beígért billentyű- és egér-kezelő Callback-ek sem.

Nyisztor Károly – Hogyan (ne) programozzunk?

Egy érdekes összefoglalást találunk itt arra, hogy hogyan tehetjük „közkinccsé” programjainkat. Megvizsgáljuk, mit jelent az, hogy „formázzuk a kódot”, hogy ne „Spagetti” stílusban programozzunk, hogy miért érdemes egységes jelöléseket használni. Továbbá olvashatunk a kivételek hasznosságáról (TRY).

Java

Viczián István – Java naplózás megvalósítása Jakarta Log4J-vel

E cikk olyan Java programozóknak nyújt segítséget, kik tisztában vannak a Java nyelv alapjaival, és egy megbízható, elterjedt, jól dokumentált és támogatott naplózó rendszerre van szükségük

IRC

Gebei János egy külön IRC rovatot indít.

Olvashatunk itt cikkeket, cikksorozatokat, IRC-ről, mIRC-ről …

Gebei János - mIRC Script Programozás - 1. rész

A következő fejezetekben az IRC script programozással, az IRC botokkal és ezen témán belül az Eggdrop robotokkal fogunk megismerkedni.

Gebei János - IRC/mIRC Parancsok - 1. rész

Az elkövetkezőkben az IRC és mIRC parancsokkal fogunk megismerkedni, közülük is csak a legismertebbekkel és a legtöbbet használtakkal.

Finom vegyes

Horváth Richárd – Bevezetés a mesterséges intelligenciába 2. rész

Az előző részben röviden áttekintettünk a mesterséges intelligenciával kapcsolatos néhány ismeretet. Most néhány régebbi, de alap algoritmust ismerünk meg. Ehhez azonban először meg kell ismernünk néhány alapfogalmat. Lássuk, melyek ezek.

Kis Norbert – A rendszergazda újabb kalandjai – 6. rész

Korábbi cikkeinkben a technika ördögével paroláztunk. Most a rendszergazda munkájának másik (nehezebbik) oldaláról, az emberi tényezőről szólunk.

Kis Norbert – Érdekes üzenet

Ebben a rovatban érdekes, esetenként mulatságos program-üzenetek kapnak helyet. Kérünk mindenkit, aki találkozott már hasonló, vagy ennél  “komolyabb” üzenettel, hogy ossza meg velünk élményeit. Akár cikksorozatot is készíthetünk :)

Kezdőknek

Szűcs Tamás – Alap algoritmusok - 4. rész

„Egyre bonyolultabb :-)” – és még bonyolultabb. Hogyan rendelünk sorozathoz sorozatot? Nézzünk és figyeljünk!

Szelei Tamás – C kezdőknek - 4. rész

 A C kezdőknek szóló cikksorozat negyedik részében a ciklusokról kapunk felvilágosítást

Hardcore

Németh Róbert – Programozzunk Assemblyben - 2. rész

Szerzőnk ”NAGY fejszéje” csak tovább hasít az Assembly világában.

Magyar Attila – Hogyan írjunk saját BootManagert - 3. rész

Szerzőnk most a bootmanager konkrét megvalósításával fog foglalkozni egy példaprogramon keresztül mely 448 byte-nál kisebb. Így ez elfér az MBR-ben, és a működéséhez nem kell egynél több szektort használni.

Kis Norbert – Vezérlés az LPT porton - 6. rész

Az előző részben a portunk életét védő meghajtófokozattal, másnéven bufferrel ismerkedtünk meg, majd megtanultuk az egyszerű tápenergia-nyerés különféle lehetőségeit kiaknázni. Azonban szükségünk van mielőbb olyan kapcsoló fokozatokra, melyek elvégzik a nagyteljesítményű fogyasztók vezérlését is. Vizsgáljuk meg, hogy miért.

Kiszely Gábor – Adatbázisok - 4. rész

Az adatbázisokról szóló sorozat első három cikkében áttekintettük az relációs adatbázisok alapját és azok legfontosabb tulajdonságait. Ezek az információk szerves részét képezik annak az anyagrésznek, amelyet a mostani cikkünkben elkezdünk. Ez pedig nem más, mint a relációs adatbázisok szabványosított lekérdező nyelve: az SQL nyelv.

Karsai Balázs – Asp kezdőknek - 5. rész

A globális szerverváltozók segítségével összehangolhatjuk az ASP oldalaink működését, valamint lekérdezhetünk néhány fontos adatot a szerverrel, illetve az aktuális látogatóval kapcsolatban.

 
© 2004-2005. CodeX InterSoft Bt.
Impresszum | Magunkról | Médiaajánlat | Partnereink | Jogi nyilatkozat