FIGYELEM!
Szeretsz programozni? Szereted a kihívásokat? Szeretnél pénzt is keresni?
Az új CodeX ForeX minderre ITT lehetoséget ad!
Codex programozási portál
 
Frissítve: 2005 augusztus1.
Főoldal
Archív számok
Letöltés
Aktuális
Megrendelés
Magunkról
Felhívások
Pályázat
Impresszum
Médiaajánlat
5. szám - bevezető és tartalom
Tartalom
Hirdetés
Hírek

- A Letöltés oldalon elérhető a CodeX összes száma (egy-egy zip csomagban)

- Hirdessen a CodeX weboldalán!

- Cikkírók jelent-kezését várjuk.

Hirdetés
Felhívások

- Cikkírók jelent-kezését várjuk

- Moderátorok jelent-kezését várjuk

- Információgyûjtés

- További támogatók jelentkezését várjuk

Támogatóink:

Oktatási Minisztérium

 

Márton Áron Szakkoll.

 

 

 

Pontosítsunk

Biztos a májusi hőségnek tudható be, hogy picit “bugosra” sikeredett az utolsó szám (ezennel kérek elnézést Halász Gábor tisztelt kollégánktól, hogy nevét három betűre lerövidítve kiadtam kezemből, és ez a szarvashiba még az utolsó rostán se akadt fent). Az egész május egyébként ilyen volt. Bugot bugra halmoztunk, nemcsak a cég keretein belül, hanem úgy általában. Nekiálltam, hogy kibővítem a böngésző programot, egy pár új feature-t adok hozzá, aztán a vége az lett, hogy még a régi feature-ök se működtek jól. Nemhogy jól… egyáltalán nem. Szerencsére volt (és mindig van) egy biztonsági másolat.

A programozók világában megszokott dolog a bug. Eredete egy molylepkére vezethető vissza, mely befészkelte magát egy egyetem számítógépébe (még az ötvenes években), aztán emiatt elfüstölt pár alkatrész. Ne felejtsük el, hogy akkoriban a mikroszámítógép még tenyérnyi makroalkatrészekkel volt szerelve, emiatt volt lehetséges a befészkelés. Aztán a lelkes technikus megtalálta a molylepkét családostól, és miután a szerencsétlen bogárcsaládot kitelepítették, valahogy megragadt az informatikában, hogy “bugos” a számítógép. Bogaras.

A szoftverfejlesztésbe általába nincs betervezve a hibajavítás, értsd ezalatt a debugolást (bogártalanítás), ezért a programozók mindig azt hiszik, hogy hibamentes kódot írnak (vagyis azt kellene írniuk). A terméket kiadják, a felhasználó talál benne 123 hibát. A terméket kivonják forgalomból, a programozógárda odaül a forráskód mellé, és kijavítja a 123 hibát. A hibajavítás következtében 456 új hiba kerül a programba, de mindezt nem veszik észre addig, amíg a végfelhasználók fel nem fedezik. Az “alulfizetett” projekt menedzser beadja a felmondását, majd elutazik Tahitira. Most már senki sem tudja, hogy mit és hol talál a projektben. A programozógárda kap Tahitiról egy képeslapot, a volt projekt menedzsertől. Egy emberként beadják a felmondást. A cég vezetősége leszerződtet egy új programozógárdát, akik hosszas tanakodás után úgy döntenek, hogy a költségek szempontjából inkább kifizetődő újraírni a terméket, mint kijavítani a meglévő bugokat. Az új programozógárda újraírja a terméket, és azt hiszi, hibamentes programot adott ki...

Ez egy ilyen végtelen ciklus, mint az önnön farkába harapó kígyó, a programozó kiadja kódot, és nem is gondol olyan lehetőségekre, hogy a felhasználó betükkel fogja beírni az életkorát, hiszen ő bízik abban, hogy a világ úgy gondolkodik, ahogyan ő maga. Logikusan, szigorú algoritmusok szerint vezérelve. Nem, a hibalehetőségre mindig gondolni kell, a leglehetetlenebb helyeken, a legvalószínűtlenebb idő- és programpontokban.

Ősi tanácsot adok most: könnyebb a hibát megelőzni, mint kijavítani. Hiszen a megelőzés még nem kerül pénzbe, illetve nem is presztízskérdés. Máshogy néznek ránk az üzlettársak, amikor “hibamentes” terméket adunk kezükbe, mint később, amikor átadjuk a programunk első patch-elt változatát. Próbáljuk elkerülni a nagy hibákat.

Deák Ferenc

 

Delphi

Geiger Tamás – Delphi és WinAPI kapcsolat 5. rész

Szerzőnk immár alapírónak számít a CodeX gárdájában, ugyanis az övé az egyik legrégibb sorozat, amelynek témája a Delphi és a Win32API kapcsolatát boncolgatja. Most értünk el ahhoz a részhez, amelyben az Application Desktop Toolbar–ok létrehozásához szükséges Delphi ismeretek kerülnek bemutatásra.

Markó Imre - Az adatok szűrésének lehetőségei

Az adattáblák rekordjait nagyon sok esetben megadott szempont szerint kell kiválogatni. Sok esetben nem csupán egy rekordra van szükségünk, hanem bizonyos feltételeknek megfelelő sorokra. Lássuk, hogyan alakulnak a feltételekhez kötött lekérések ...

Farkas Szilárd – Letöltésprogramozás

Idézek a szerzőtől: „A programkészítés során sokszor előfordul, hogy egy állományt – dokumentumot, program frissítést, stb. – kell letölteni az internetről. Az alábbiakban ismertetett eljárással mindezt könnyen és gyorsan megoldhatjuk.” És valóban, röviden, velősen, lényegretörő·en bemutatásra kerül az eljárás, ne feledkezzünk el a programról se, ott van a CD-n, tessék szépen megkeresni.

Hangya László Tamás – UDP Delphivel 2. rész

A Delphis Chat program lassan, de biztosan halad a kiteljesedés fele. Most a protokoll kerül bemutatásra, vagyis hogy a program miként fog kommunikálni egy másik programmal... vagyis magával, de mégse... mindegy, a cikkben ott van leírva pontosan.

Csubák Péter – Webböngésző készítése – 3. rész

A Webböngésző multifunkcionalitásának érdekében beépítésre kerül egy webpage szerkesztő is, ennek a bemutatása lesz a téma ebben a részben.

C és a fajtája

Halász Gábor – Objektumorientált programozás C++ ban 2. rész

A cikk a múlt havi számban XYZ névvel fémjelzett cikk folytatása. És ha már úgyis benne vagyok a bocsánatkérési akció kellős közepében, hát akkor elnézést kérek Halász Gábortól, hogy a múlt havi tartalomban drasztikusan lerövidítettem a nevét, elnézést kérek a félrevezetésért a tisztelt olvasóktól, de a bemondásom azért nem nyújtom fel... vagy a felmondásom be? Már azt se tudom, hol a fejem.

Merczel László – OpenGL.HU 4. rész

Maniac sikeres OpenGL (legalábbis az én szűk körömbe nagyon sikeres) sorozata elérkezett a negyedik részéhez. Animálunk, mozgatunk, és ne feledjük a glut32.dll meglétét ellenőrizni mielőtt elindítjuk a programot.

Java

Viczián István - Jakarta Lucene keresőmotor

Ez a cikk azon gyakorlott Java programozóknak szól, akiknek szükségük van teljes szövegben való keresési lehetőségre, akár különálló programban, akár egy teljes webes alkalmazásban. A Lucene egy nagyteljesítményű, minden alkalmazási területet lefedő Java nyelven implementált keresőmotor, mely 2001-ben csatlakozott a Jakarta projekthez, ezért szabad forrású, ingyenesen használható.

Web

Bálint Aliz – CGI

Mit futtassunk, hogyan, mivel - a CGI tapasztalatai egy olvasmányos cikk kereteibe ágyazva.

Finom vegyes

Horváth Richárd – Bevezetés a mesterséges intelligenciába 1. rész

A cikk egy érdekes kísérlet arra, hogy figyelmünket az algoritmusok megtervezésére, a gépi gondolkodásra irányítsa, mielőtt belemerülünk a mindennapi kódolási feladatokba, ahol pointerekkel bűvészkedünk, biteket állítgatunk és memóriacímeket keresgélünk a 4 giga teljes terjedelmében.

Kis Norbert – A rendszergazda újabb kalandjai

A RAID eszközök ennyire megbízhatatlanok lennének? Olvassuk el a cikket, és okuljunk belőle.

Pammer Pál – pEdit 4.0 fejlesztői szövegszerkesztő

A PCW-ben megjelent a pEdit fejlesztői szövegszerkesztő egy rövid leírása. Most, magának a programnak a programozói oldalát szeretné a szerző ismertetni, pontosabban azt, hogy mi is rejlik a „felszín” alatt.

Pammer Pál – pBase 3.5 adatbázis-kezelő program

A pEdit fejlesztői szövegszerkesztő programozója, készített egy pBase adatbázis-kezelő programot is (dBase állományok részére).

Kezdőknek

Szűcs Tamás – Alap algoritmusok 3. rész

Egyre bonyolultabb :-) algoritmusok kerülnek bemutatásra. A bonyolultság ugyan csak részben igaz, de a hasznosság annál inkább. Kezdő (és nem csak középkezdő) programozóknak nagyon ajánljuk, hisz egyszerűen bemutatva, sok mellébeszélés nélkül itt van amit keresnek: Az ALGORITMUS. Már csak le kell programozni...

Szelei Tamás – C kezdőknek 3. rész

 A C kezdőknek szóló cikksorozat harmadik része az elágazásokat (szelekciókat) mutatja be. Rutinosabbak számára: if és társai...

Hardcore

Németh Róbert – Programozzunk Assemblyben

Szerzőnk NAGY fába vágta a fej(sz)ét. Assembly programozás cikket írt a CodeX olvasóinak. Reméljük a CodeX olvasói ugyanolyan érdeklődéssel fogják várni a következő részt is, amilyen érdeklődéssel olvassák ezt.

Magyar Attila – Hogyan írjunk saját BootManagert 2. rész

Beismerem, ezt a cikket vártam a legjobban a múlt hónap óta. A feszültséget fokozására azonban a cikk csak az utolsó pillanatok előtt pár perccel került leadásra. Aztán rávetettem magam - a cikkre, ;-) - és amíg végig nem nyálaztam (kétszer), nem nyughattam. Majd kipróbáltam és láss csodát, ment!

Kis Norbert – Vezérlés az LPT porton 5. rész

Másik törzs sorozatunk az LPT port programozása. Gazdagon meghintve a szerző fotóival, részletes bemutatása a témának.

Adatbázisok

Kiszely Gábor – Adatbázisok 3. rész

Nagyon fontos és hasznos cikksorozat azoknak, akik az adatbázisokkal szándékoznak foglalkozni. Ez a rész bemutatja a normál formákat, illetve hogy miként lehet ezeket előállítani, mit jelentenek, satöbbi....

Karsai Balázs – Asp kezdőknek 4. rész

A technikai hiba miatt múlt számunkból kimaradt cikksorozat aktuális része a sütik illetve menetek bemutatását tűzte ki céljául. Elnézést kérünk minden olvasónktól, akiknek bármi kellemetlenséget okoztunk a cikk kimaradással.

Markó Imre – Táblaműveletek

Az SQL cikksorozatunk 3. számában betekintést nyerhetünk az egyes táblaműveletek elvégzésének rejtelmeibe.

Finta Annamária – A JDBC használata 3. rész

A JDBC használatát részletesen bemutató sorozat elért immár a harmadik (és egyben befejező) részéhez... Hogy mit hoz a jövő? Titok.

 
© 2004-2005. CodeX InterSoft Bt.
Impresszum | Magunkról | Médiaajánlat | Partnereink | Jogi nyilatkozat