FIGYELEM!
Szeretsz programozni? Szereted a kihívásokat? Szeretnél pénzt is keresni?
Az új CodeX ForeX minderre ITT lehetoséget ad!
Codex programozási portál
 
Frissítve: 2005 augusztus 1.
Főoldal
Archív számok
Letöltés
Aktuális
Megrendelés
Magunkról
Felhívások
Pályázat
Impresszum
Médiaajánlat
9. szám - bevezető és tartalom
Tartalom
Hirdetés
Hírek

- A Letöltés oldalon elérhető a CodeX összes száma (egy-egy zip csomagban)

- Hirdessen a CodeX weboldalán!

- Cikkírók jelent-kezését várjuk.

Hirdetés
Felhívások

- Cikkírók jelent-kezését várjuk

- Moderátorok jelent-kezését várjuk

- Információgyûjtés

- További támogatók jelentkezését várjuk

Támogatóink:

Oktatási Minisztérium

 

Márton Áron Szakkoll.

 

 

 

Microkozmosz

Láttam egy telefont egyik kollégámnál. Az illető éppen valami mászkálós lövöldözős játékot nyomott ezerrel, és annyira bele volt merülve, hogy azt se vette észre, hogy a lift megállt- Ebben a pillanatban döbbentem rá, mit is jelent egy mobil játék az ember kezébe. Szórakozás, kikapcsolódás, pillanatnyi felüdülés, mindez kötetlenül, bármikor, amikor az ember ráér.

De most visszatérve a játékra, boncolgassuk picit, mert érdekes dolgokat tapasztalhatunk. Nem volt valami nagy szám, azoknak, akik annak idején játszották a Pharaohs Tomb -ot, talán még ismerősnek is tűnhetett volna. Kis karakter megy körbe a (nagy) világba, gyűjtögeti a kincseket, növeli a pontszámot, átmegy a következő pályára - mindez 2D grafikával, tök egyszerű animációkkal- Mi a titka?

PC-n manapság a játékipar hiper-szuper renderelt 3D grafikás csodajátékokat produkál, mert egyfelől ez a trend, másfelől meg ezek kelnek el- Viszont a mobil piac kapacitása semmiképpen nincs (még) felkészülve az ehhez fogható technológiák kivitelezésére, ezért megfigyelhető a tíz évvel ezelőtti játékstílusok (logikai, táblás, mászkálós - lövöldözős) illetve technológiák felbukkanása a mobiltelefonokon, PDA-kon, és más egyéb miniatürizált technikai csodákon.

Minimális grafika, maximális mobilitás, agyonoptimalizált kód, és egy nagyon kellemes és élvezetes játékmenet- Ez jellemzi a mai mobilpiac játékvilágát- Klasszikus játékok, mint a PacMan, meg Asteroids, meg Pong mobilizálódtak, felkerültek mindennapi útitársaink listájára-

És mit jelent ez egy programozó szemszögéből? Kihívásokat. A Mobil piac gépei nem igazán a sebességükről híresek, a memória mérete se csillagászati. Viszont ide is lehet játékprogramot fejleszteni. Használhatunk C++-t, amennyiben Symbian vagy PalmOS alá fejlesztünk, a Windows CE platform aránylag ismerős a Windows programozóknak, és természetesen a Sun se hagyja magát, hisz a J2ME megtalálható (más egyéb mobil Java termékekkel együtt) minden fontosabb platformon.

A jövő mindenképp mobil, picivel lassabban, redukáltabban, mint az asztali gépeknél, de rövidesen minden alkalmazás megtalálható lesz mind a két világban, a távoli jövő pedig már azt fogja nyújtani, hogy közös erőforrásokat használván a két platform közt már csak a méret lesz a különbség, hisz gyakorlatilag mindkét gépen ugyanazt a munkát fogjuk tudni elvégezni. Csak az egyiket otthon, a másikat pedig a metróban.

 

Deák Ferenc

Assembly

Németh Róbert - Programozzunk Assemblyben - 5. rész

A cikksorozat 5. számában megtanulhatjuk, hogyan olvassunk be adatokat bemeneti eszközről. A cikk témája a BIOS billentyűzet függvénykönyvtára.

Szűcs Tamás Intel Assembler

Ebben az 5 részből álló cikkben az Intel 8086-os processzor utasításkészletével, regisztereivel, címzési módjaival, a Turbo Assembler formai szabályaival és a Turbo Pascal fejlesztőkörnyezethez való kapcsolódással ismertetem meg az olvasót.

Delphi

Csubák Péter - Webböngésző készítése - VII. rész

A cikksorozat utolsó száma ez. E számban minden benne lesz, ami az előző részek kiegészítésének mondható.

Gebei János - IP masking

E cikkben az IP maskingról olvashatunk egy rövid, azonban lényeges cikket.

Pammer Pál - Képnézegető fejlesztése (bmp view) IV. rész

A képnézegető programunk fejlesztése egy újabb ponthoz érkezett.

Bozsik László - A registry kezelése Delphi-ben

A Windows egyik jelentős újítása a registry volt, ami lehetővé tette, hogy az alkalmazások egy központi adatbázisban tárolhassák beállításaikat. Ebben a registry-ben található meg a Windows legtöbb beállítása is, ezért a registry remek eszköz lehet egy programozó kezében.

C, C++

Merczel László - OpenGL.HU - 8. rész

Szerzőnk, ígéretéhez híven, továbbra is a textúrázást veszi a cikk alapjául. Azonban most, egy sokak számára fontosnak ítélt témát boncolgat. A multitextúrázásról lesz szó. Ez az eszköz manapság a legtöbb grafikus motor igen fontos részét képezi. Mi is a lényege?

Java

Dunás-Varga Zsolt - A Drag-and-Drop sajátos kódolása listadobozokkal

Egy bolti kiskereskedő munkájával összefüggő igen gyakori eset a megrendelések minél gyorsabb, hatékonyabb összeállításának problémája. Aki nap mint  nap számtalan bizonylatot állít ki, tudja, hogy az eladás milyen feszült  környezetben történik: a vevő biztosan akarja az árút, vagy hezitál? valóban megvásárolja az adott cikket, vagy sem?

IRC

Gebei János - IRC mosolyok - 2. rész

IRC-s Smiley-ok, más néven mosolyok érzelmeket kifejező ábrácskák, néhány karakterből összeállítva. Igen divatosak, elterjedtek az Interneten, ezért érdemes megismerkedni kicsit közelebbről is velük. Az előző részben közzétett elemek felsorolása most folytatódik.

Balla Imre - IRC-s fogalmak - 2. rész

Ebben a részben újabb fogalmakkal ismerkedhetünk meg. Ezek annyiban különböznek az előző részben közzétettektől, hogy vagy gyakran használt rövidítésekről van szó, vagy nem kifejezetten IRC-hez kapcsolódó fogalmakról. Több helyen is használják az itt felsoroltakat, IRC-n, más csevegőkön, emailben, és weblapokon is.

Balla Imre - Kilépő üzenetek

Ha valaki elhagyja a szervert, akkor a bennmaradók egy üzenetet látnak, amiből következtetni lehet arra, hogy az illető miért is lépett ki. Ezen cikkben az ezekhez kapcsolódó üzenetek és magyarázataik olvashatók.

Balla Imre - A WHOIS elemzése

IRC -en egyik legtöbbet alkalmazott parancs minden bizonnyal a WHOIS, melynek segítségével adott személyről kaphatunk hasznos információkat. Bár ezen adatok IRC hálózatonként eltérhetnek, de az alapok minden esetben azonosak, ahogyan ezt az IRC -vel foglalkozó RFC oldalak is leírják.

Finom vegyes

Horváth Richárd - Bevezetés a mesterséges intelligenciába - 5. rész

Dekompozíció - Ahhoz, hogy egy problémát ezzel a módszerrel megoldhassunk, először is meg kell ismerkednünk a gráfokkal. Feltételezzük, hogy egy adott csomópontból több él is kiindul. Ezek némelyike szorosabb kapcsolatban áll egymással, mint mások. A csúcsok azonban itt nem az adott feladat egy pillanatnyi állapotát reprezentálják, hanem a feladat megoldásához vezető részproblémát.

Kis Norbert - A rendszergazda újabb kalandjai 9. rész

Szerzőnk egyik kollégája, munkája során egy érdekes jelenséggel találta szemben magát. A kolléga, aki részállásban telefont is szerel, egy alkalommal a szomszéd városból sürgős telefonhívást kapott. Az általa beüzemelt telefonalközpontra kapcsolt egyik telefonkészüléktől a titkárnő áramütést szenvedett el. De vajon hogyan lehetséges ez és mi állhat a dolgok mögött?

Adrián Mihálko - WAP-ra fel 2

Talán elgondolkodtunk már azon, hogy lehetne egy WAP-oldalunk amit mobiltelefonról, PDA-ról, ... is elérhetnénk. Ha tetszik az elképzelés, akkor ez a cikk nekünk készült. Lássuk, mi újat tanulhatunk a 2. számból (cikkből/példaprogramokból).

Deák Ferenc - ViewNowX Server

Napjainkban az alkalmazásfejlesztés aránylag nagy hányada történik Unix alá, ami mint tudjuk nem egy olcsó mulatság. Bivalyerős számítógép szükségeltetik, és bizony az operációs rendszer se tartozik az alsó árkategóriába. Ezért általában a Unixos programok Windows (esetleg Linux) alatt íródnak, majd valamilyen módszerrel (fapados telnet, esetleg más megoldások) a Unix számítógépen lefordításra kerülnek.

Kezdőknek

Szelei Tamás - C kezdőknek - 6. rész

Ebben a részben a tömbökkel kapcsolatos leggyakoribb műveletekkel foglalkozunk.

Szűcs Tamás - Eljárások és függvények

Az Adatszerkezetek 2. rész ismertetése előtt fontosnak tartottuk bemutatni az eljárásokat és függvényeket.

Hardcore

Kis Norbert - Vezérlés az LPT porton - 8. rész

Kis Norbert cikksorozatát lassan már ódákban zengik! Mindig tanulhatunk, valami újat, valami jót, érdekeset és hasznosat. A cikk szakértelme ezúttal is megérdemli a maximális figyelmet. E mostani részből megtanulhatjuk, miként lehet digitális működésű, vagyis ki/bekapcsolásra alkalmas  portunkkal folyamatos szabályozást is előállítani.

Játékfejlesztés

Keleti István (rovatvezető) - bevezető és tartalom

E számunktól kezdődően játékfejlesztés rovatot indítunk, reméljük, sokak örömére! Az ide vonatkozó bevezető és tartalom külön html-be került, ezzel is hangsúlyozván a rovat színességét és külön tekintélyét. Természetesen nem magát a játékot/játékokat részesítjük előnyben, de az itt rejlő számtalan új lehetőségek oly számtalanok, hogy nyugodtan kijelenthetjük: egy teljesen új világot nyit a programozók előtt - főleg, ha még ráadásul játékos kedvűek is :)

 

 
© 2004-2005. CodeX InterSoft Bt.
Impresszum | Magunkról | Médiaajánlat | Partnereink | Jogi nyilatkozat